Обавештења

Обавештење за родитеље/старатеље

ПРЕПОРУКЕ ЗА РАД УЧЕНИЧКИХ ДОМОВА ТОКОМ ЕПИДЕМИЈЕ COVID-19 У ШКОЛСКОЈ ГОДИНИ 2021/2022.

Основни принципи за спречавање ширења COVID-19 у домовима за смештај ученика

• Ученици и особље дома, родитељи и други посетиоци који имају било који од следећих симптома (кашаљ, повишена телесна температура, отежано дисање/кратак дах, нагли губитак чула мириса, укуса или промене укуса, главобоља, језа, болови у мишићима, повраћање и/или пролив) не треба да долазе у дом.
  • Ученицима старости 12 година и више, као и запосленима у домовима, посебно ученицима и запосленима који су у већем ризику од тешког облика COVID-19 инфекције, као и особама које су у блиском контакту са овим посебно осетљивим категоријама, препоручује се вакцинација против COVID-19.
  • У дому је неопходно одржавање физичке дистанце за ученике, особље дома, родитеље и друге посетиоце од најмање 1 метaр, а пожељно 2 метра.
  • Све активности треба спроводити на такав начин да се  окупљања ученика као и особља и организују тако да је могуће одржавање физичке дистанце од најмање једног, а пожељно два метра уз редовно проветравање и одржавање хигијене простора у коме се активности одвијају.
  • Потребно је да се обезбеде и спроводе услови за:
    • редовну набавку основног потрошног материјала за спровођење хигијенско-санитарних поступака;
    • редовно прање руку водом и сапуном и/или дезинфекцију руку дезифицијенсима на бази 70% алкохола;
    • редовно чишћење средине (површине: простора, предмета и опреме);
    • редовну проверу функционалности уређаја за снабдевање пијаћом водом, санитацијом и хигијеном и њихово редовно одржавање;
    • редовно проветравање свих просторија где бораве ученици, наставно и ненаставно  особље;
    • редовно уклањање отпада на безбедан начин,уз коришћење опреме за личну заштиту.
  1. Поступање са ученицима и особљем дома који имају било који од следећих симптома или знакова сумње на COVID-19 (кашаљ, повишена телесна температура, отежано дисање/кратак дах, нагли губитак чула мириса, укуса или промене укуса, главобоља, језа, болови у мишићима, повраћање и/или пролив).
  • Уколико се симптоми COVID-19 појаве пре доласка у дом  (односи се на ученике пре усељења или повратка у дом накох распуста или других одсустава или особља које долази на рад од куће)

Не одлазити у дом и истовремено обавестити надлежну особу у дому. Јавити се у COVID-19 амбуланту надлежног дома здравља. Пратити препоруке лекара изCOVID-19 амбуланте.

• Уколико се симптоми COVID-19 појаве током боравка у дому

Особље дома: потребно је да се особа са симптомима болести одмах јави у COVID-19 амбуланту надлежног дома здравља.

Ученици: васпитач води ученика у ковид амбуланту надлежног дома здравља. До постављања дијагнозе болести ученика изоловати од других особа у дому и обавестити родитеља/старатеља који треба да током наредних 24 часа преузме дете. О ученику, до доласка родитеља/старатеља, потребно је да брине једна особа користећи маску током боравка са дететом, а просторију након одласка ученика очистити и дезинфиковати.

2. Мере смањења ризика уноса SARS-CoV-2 вируса

• Ученици приликом усељења или повратка у дом након распуста или других одсустава и особље дома не треба да долазе у долазе у дом уколико имају  било који од следећих симптома или знакова који могу указати на болест COVID-19: кашаљ, повишена телесна температура, отежано дисање/кратак дах, нагли губитак чула мириса, укуса или промене укуса, главобоља, језа, болови у мишићима, повраћање и/или пролив.
  • Ученици и особље дома не треба да долазе у дом уколико су идентификовани као блиски контакти особе оболеле од COVID-19 у породици или домаћинству, већ треба да остану у карантину у кућним условима у трајању од 10 дана.
  • Ученици и особље дома који су се јавили лекару у матичном дому здравља због појаве симптома или знакова који могу указивати на COVID-19 не треба да долазе у дом док чекају резултат тестирања, односно док не добију негативан резултат тестирања на COVID-19.

3. Одржавање физичке дистанце

• Едуковати ученике и особље дома о значају одржавања физичке дистанце за спречавање ширења инфекције. Поставити видна обавештења/постере о значају одржавања физичке дистанце.
  • Одржавати физичку дистанцу са другим особама у дому од најмање 1 метра, а пожељно је и 2 метра. Потребно је одржавање растојања током свих активности.
  • Посебно водити рачуна о одржавању физичке дистанце у просторијама за заједничку упутребу. Не стварати гужве. Обавезно носити заштитну маску.
  • Не одржавати  прославе и друга окупљања у дому.

4. Ношење маски

• Ученици и особље дома све време боравка у дому ван својих смештајних јединица треба да носе маске.
  • Ученици:
  • Маску ученик треба да носи при уласку у дом, па све до доласка у своју собу.
  • Маска се обавезно користи и приликом било којег кретања ван собе.
  • Током боравка у дому може да се користи било која маска (хируршка, епидемиолошка или платнена), али маска треба да се користи на исправан начин – тако да покрива нос, уста и браду. Не сме се користити маска која је запрљана или овлажена.
  • Није дозвољено мењање маски међу ученицима.