Obaveštenja

Obaveštenje za roditelje/staratelje

PREPORUKE ZA RAD UČENIČKIH DOMOVA TOKOM EPIDEMIJE COVID-19 U ŠKOLSKOJ GODINI 2021/2022.

Osnovni principi za sprečavanje širenja COVID-19 u domovima za smeštaj učenika

• Učenici i osoblje doma, roditelji i drugi posetioci koji imaju bilo koji od sledećih simptoma (kašalj, povišena telesna temperatura, otežano disanje/kratak dah, nagli gubitak čula mirisa, ukusa ili promene ukusa, glavobolja, jeza, bolovi u mišićima, povraćanje i/ili proliv) ne treba da dolaze u dom.
  • Učenicima starosti 12 godina i više, kao i zaposlenima u domovima, posebno učenicima i zaposlenima koji su u većem riziku od teškog oblika COVID-19 infekcije, kao i osobama koje su u bliskom kontaktu sa ovim posebno osetljivim kategorijama, preporučuje se vakcinacija protiv COVID-19.
  • U domu je neophodno održavanje fizičke distance za učenike, osoblje doma, roditelje i druge posetioce od najmanje 1 metar, a poželjno 2 metra.
  • Sve aktivnosti treba sprovoditi na takav način da se  okupljanja učenika kao i osoblja i organizuju tako da je moguće održavanje fizičke distance od najmanje jednog, a poželjno dva metra uz redovno provetravanje i održavanje higijene prostora u kome se aktivnosti odvijaju.
  • Potrebno je da se obezbede i sprovode uslovi za:
    • redovnu nabavku osnovnog potrošnog materijala za sprovođenje higijensko-sanitarnih postupaka;
    • redovno pranje ruku vodom i sapunom i/ili dezinfekciju ruku dezificijensima na bazi 70% alkohola;
    • redovno čišćenje sredine (površine: prostora, predmeta i opreme);
    • redovnu proveru funkcionalnosti uređaja za snabdevanje pijaćom vodom, sanitacijom i higijenom i njihovo redovno održavanje;
    • redovno provetravanje svih prostorija gde borave učenici, nastavno i nenastavno  osoblje;
    • redovno uklanjanje otpada na bezbedan način,uz korišćenje opreme za ličnu zaštitu.
  1. Postupanje sa učenicima i osobljem doma koji imaju bilo koji od sledećih simptoma ili znakova sumnje na COVID-19 (kašalj, povišena telesna temperatura, otežano disanje/kratak dah, nagli gubitak čula mirisa, ukusa ili promene ukusa, glavobolja, jeza, bolovi u mišićima, povraćanje i/ili proliv).
  • Ukoliko se simptomi COVID-19 pojave pre dolaska u dom  (odnosi se na učenike pre useljenja ili povratka u dom nakoh raspusta ili drugih odsustava ili osoblja koje dolazi na rad od kuće)

Ne odlaziti u dom i istovremeno obavestiti nadležnu osobu u domu. Javiti se u COVID-19 ambulantu nadležnog doma zdravlja. Pratiti preporuke lekara izCOVID-19 ambulante.

• Ukoliko se simptomi COVID-19 pojave tokom boravka u domu

Osoblje doma: potrebno je da se osoba sa simptomima bolesti odmah javi u COVID-19 ambulantu nadležnog doma zdravlja.

Učenici: vaspitač vodi učenika u kovid ambulantu nadležnog doma zdravlja. Do postavljanja dijagnoze bolesti učenika izolovati od drugih osoba u domu i obavestiti roditelja/staratelja koji treba da tokom narednih 24 časa preuzme dete. O učeniku, do dolaska roditelja/staratelja, potrebno je da brine jedna osoba koristeći masku tokom boravka sa detetom, a prostoriju nakon odlaska učenika očistiti i dezinfikovati.

2. Mere smanjenja rizika unosa SARS-CoV-2 virusa

• Učenici prilikom useljenja ili povratka u dom nakon raspusta ili drugih odsustava i osoblje doma ne treba da dolaze u dolaze u dom ukoliko imaju  bilo koji od sledećih simptoma ili znakova koji mogu ukazati na bolest COVID-19: kašalj, povišena telesna temperatura, otežano disanje/kratak dah, nagli gubitak čula mirisa, ukusa ili promene ukusa, glavobolja, jeza, bolovi u mišićima, povraćanje i/ili proliv.
  • Učenici i osoblje doma ne treba da dolaze u dom ukoliko su identifikovani kao bliski kontakti osobe obolele od COVID-19 u porodici ili domaćinstvu, već treba da ostanu u karantinu u kućnim uslovima u trajanju od 10 dana.
  • Učenici i osoblje doma koji su se javili lekaru u matičnom domu zdravlja zbog pojave simptoma ili znakova koji mogu ukazivati na COVID-19 ne treba da dolaze u dom dok čekaju rezultat testiranja, odnosno dok ne dobiju negativan rezultat testiranja na COVID-19.

3. Održavanje fizičke distance

• Edukovati učenike i osoblje doma o značaju održavanja fizičke distance za sprečavanje širenja infekcije. Postaviti vidna obaveštenja/postere o značaju održavanja fizičke distance.
  • Održavati fizičku distancu sa drugim osobama u domu od najmanje 1 metra, a poželjno je i 2 metra. Potrebno je održavanje rastojanja tokom svih aktivnosti.
  • Posebno voditi računa o održavanju fizičke distance u prostorijama za zajedničku uputrebu. Ne stvarati gužve. Obavezno nositi zaštitnu masku.
  • Ne održavati  proslave i druga okupljanja u domu.

4. Nošenje maski

• Učenici i osoblje doma sve vreme boravka u domu van svojih smeštajnih jedinica treba da nose maske.
  • Učenici:
  • Masku učenik treba da nosi pri ulasku u dom, pa sve do dolaska u svoju sobu.
  • Maska se obavezno koristi i prilikom bilo kojeg kretanja van sobe.
  • Tokom boravka u domu može da se koristi bilo koja maska (hirurška, epidemiološka ili platnena), ali maska treba da se koristi na ispravan način – tako da pokriva nos, usta i bradu. Ne sme se koristiti maska koja je zaprljana ili ovlažena.
  • Nije dozvoljeno menjanje maski među učenicima.